HOME
OFFICERS
ARCHES
COMMITTEES
COUNCILS
GRAND REPS
LPMIGM
LPDGM
LPGPCW
DOWNLOADS
DEGREES
DIRECTORY

OFFICERS 2018-2019
Row 1 Kenneth G. Sallale Michael S. Bickford Demetrios J. Sarantopoulos Robert A. Goewey, III Robert C. Corr
Row 2 William E. Eltzroth Jeffrey Arnold John W. Ruggles, II Richard W. Seychew William E. Eltzroth
Dennis L. Pacheco Brian A. Handy
Row 3 Leon H. Cudworth, Jr. Eugene A. Haley Roland S. Packard Garth O. Parker, Jr. Jacob T. Yanovich
Richard G. Bernheart

OFFICE NAME COUNCIL
Grand Master M:.I:. Demetrios John Sarantopoulos Brockton-Abington (1)
Deputy Grand Master R:.I:. Rev. Michael S. Bickford Cryptic (1)
Grand Principal Conductor of Work R:.I:. Robert A. Goewey, III Berkshire (3)
Grand Treasurer R:.I:. Kenneth G. Sallale Boston (6)
Assistant Grand Treasurer V:.I:. Glen M. Cunningham Brockton-Abington (1)
Grand Recorder M:.I:. Robert C. Corr Orient (6)
Assistant Grand Recorder V:.I:. S. Wesley Lindsey Boston (6)
Chaplains V:.I:. Reverend Matthew J. Wissell Hiram (4)
V:.I:. Reverend Henry I. Peirce Boston (6)
R:.I:. Stephen A. Rubinstein Harris (4)
V:.I:. Roland S. Packard Springfield (3)
Director of Ritual M:.I:. Robert C. Corr Orient (6)
Grand Lecturers R:.I:. Leon H. Cudworth, Jr. Fall River (2)
V:.I:. Richard G. Bernheart Milford (4)
V:.I:. Richard W. Seychew Cape Cod (2)
V:.I:. Brian A. Handy Harris (4)
Grand Master Ceremonies R:.I:. John W. Ruggles, II Temple (1)
Grand Captain of the Guard V:.I:. Jeffrey Arnold Orient (6)
Grand Conductor of the Council V:.I:. Eugene A. Haley Salem-Zebulun (5)
Grand Steward V:.I:. William E. Eltzroth Milford (4)
Grand Standard Bearer V:.I:. Garth O. Parker, Jr. Holyoke (3)
Grand Sword Bearer V:.I:. Dennis L. Pacheco Fall River (2)
Grand Sentinel V:.I:. Jacob T. Yanovich Temple (1)
Grand Organist R:.I:. George A. Wiseman Orient (6)
Trustee to 2019 V:.I:. W. Warren Richardson, Jr. Boston (6)
Trustee to 2020 V:.I:. George L. Herbolsheimer IV Adoniram (6)
Trustee to 2021 M:.I:. Donald W. Carriger, Jr. Orient (6)